Porady brafiterki

Porady Brafiterki, czyli jak dobrać odpowiedni biustonosz.

Dlaczego dobrze dobrany biustonosz jest taki ważny?

1. Dobrze dobrany biustonosz na czas ciąży i karmienia musi prawidłowo podtrzymywać piersi, które z pokarmem ważą więcej niż bez i przechodzą okres zmian rozmiarów i kondycji.
2. Odpowiedni biustonosz będzie chronić kręgosłup oraz pomoże uniknąć rozstępów i zapobiec obwisaniu piersi.
3. Powinien być ściśle dopasowany pod biustem i mieć odpowiednio duże miseczki, które nie uciskają piersi.
4. Biustonosz powinien zapewnić wygodę mamie karmiącej i sprawić by karmienie było łatwiejsze i przyjemniejsze, zwłaszcza gdy karmimy poza domem/w miejscach publicznych.
5. Ma być po prostu ładny i kobiecy. Stanik do karmienia, czyli tzw. karmnik może być seksowny i przypominać młodej mamie, że cały czas jest kobietą, oprócz tego, że aktualnie spełnia rolę baru mlecznego.

Warto wiedzieć jak zachować jędrność piersi

Piersi po karmieniu nie muszą tracić swojej sprężystości i jędrności! To, zależy głównie właściwie dobranego biustonosza. Zdecydowanie bardziej się opłaca zainwestować w świetny i idealnie dopasowany stanik niż wydawać fortunę na rozmaite kremy przeciw rozstępom.

To, jak będzie wyglądał biust po zakończeniu karmienia, zależy przede wszystkim od tego, czy już w czasie ciąży piersi były dobrze podtrzymywane. Do największych zmian wielkości piersi dochodzi właśnie podczas ciąży i na początku karmienia. Dlatego ważne, by w tym czasie nosić biustonosz dobrze podtrzymujący biust, co chroni przed rozstępami i utratą jędrności. Na wygląd piersi nie ma natomiast wpływu długość karmienia.

Kiedy najlepiej kupić biustonosz do karmienia?

Biustonosz do karmienia najlepiej kupić przed porodem, mniej więcej na przełomie ósmego i dziewiątego miesiąca ciąży - biust często powiększa się w końcówce ciąży.

Po pierwsze - przyda się już w szpitalu, a po drugie - po urodzeniu dziecka jest wiele ważniejszych spraw niż buszowanie w sklepach z bielizną.

Jak się mierzyć?

Żeby biustonosz do karmienia był odpowiednio dopasowany, należy odpowiednio zdjęć miarę. Gdy kupujemy biustonosz po porodzie, mierzymy go zawsze przed karmieniem, kiedy piersi są największe.
Podczas mierzenia należy pamiętać o tym aby:
- mierzyć sylwetkę nago, lub w cienkiej bieliźnie
- miara krawiecka nie była rozciągnięta
- pomiaru dokonywać dokładnie i bez luzu

By zmierzyć obwód pod biustem wypuść powietrze i zaciśnij miarkę. Upewnij się, że miara jest ułożona poziomo do podłogi (nie na ukos bo to może zmienić wynik pomiaru). Odczytaj wynik.

Obwód biustu należy mierzyć luźno (nie spłaszczając piersi) w najszerszym miejscu.

Jak sprawdzić czy biustonosz jest odpowiednio dobrany?

Biustonosz należy mierzyć zapinając na ostatnie haftki (największy obwód stanika), aby w miarę rozciągania się z czasem mieć możliwość zapięcia na coraz ciaśniejsze. Przymierzając stanik pochyl się do przodu i ułóż piersi w miseczkach zgarniając je również spod pach. Zrób kilka ruchów ciałem, schyl się i wyprostuj, aby sprawdzić, czy piersi się nie przemieszczają, nie wylatują z miseczek, nie rozjeżdżają się pod pachy, a fiszbiny (o ile są) nie wbijają się pod pachę, albo nie odstają z przodu, czego powodem może być zbyt mała miseczka. Fiszbiny zewnętrznym końcem powinny celować w środek pachy. Jeżeli fiszbina wbija się w ciało, to sygnał, że miseczka jest za mała. Przy za dużej miseczce fiszbina zewnętrznym końcem celuje w plecy. Stanik nie może uciskać ani deformować biustu, za to lekko go wypychać w przód - najlepiej jeśli pierś nie styka się z ciałem na wysokości żeber, a przód biustonosza w obwodzie się nie zwija.

Obwód pod biustem

Większa część ciężaru piersi powinna być podtrzymywana przez obwód pod biustem, dlatego w tym miejscu stanik powinien być bardzo dobrze dopasowany - nie za ciasny. Powinna być możliwość włożenia palca i swobodnego przesunięcia po obwodzie.
Łatwo sprawdzić, czy stanik jest odpowiednio dobrany w obwodzie - wystarczy zsunąć ramiączka. Jeśli piersi pozostaną w niemal niezmienionej pozycji, jedynie lekko opadną, to znaczy, że rozmiar jest prawidłowy.

Źle dobrany obwód pod biustem

Jeśli po zdjęciu ramiączek piersi znacznie opadają należy zmienić biustonosz na taki z mniejszym obwodem, ale większymi miseczkami.
Biustonosz w obwodzie powinien być ułożony poziomo. Jeżeli stanik pod biustem podjeżdża do góry na plecach to oznacza że jest zbyt luźny i nie podtrzymuje piersi, które zaczynają zwisać. Nie pomoże wtedy skracanie ramiączek, bo efekt się nie zmieni, możesz zyskać jedynie wgłębienia w ramionach. Nie jest dobrze również wtedy, gdy piersi wysuwają się dołem, a fiszbiny zamiast na żebrach, leżą na piersiach - wówczas należy dobrać węższy obwód.

Ramiączka muszą być dopasowane

Ramiączka, które powinny dźwigać nie więcej niż ok. 10 proc. ciężaru biustu, nie mogą wpijać się w ciało, ani pozostawiać czerwonych śladów. Muszą być dopasowane do twojej sylwetki, nie za krótkie - bo to skutkuje zbyt wysokim podciąganiem biustu i unoszenie się obwodu stanika na plecach - ale i niezbyt długie, co z kolei powoduje marszczenie się miseczek w górnej części i smętne zwisanie biustu, oraz zsuwania się ramiączek z ramion.

Gdy miseczka jest za mała...

Pierś nie może być "przecięta" brzegiem miseczki, nie powinny pojawiać się tzw. bułeczki. Jeśli nadmiar piersi wystaje nad górną krawędź, to znaczy, że miseczka powinna być większa (albo lepiej uszyta - może to nietrafiony model, lub ten krój miseczki nie odpowiada Twojemu biustowi).
Prawidłowo dobrana miseczka obejmuje całą pierś, nie tylko jej przód, więc jeśli masz dobrze - niezbyt krótko - ustawione ramiączka, a pierś wychodzi bokiem, to znaczy, że miseczka nie jest odpowiednia, gdyż pierś nie mieści się w niej znajduje ujście pod pachą. Jeśli miseczka marszczy się, przypuszczamy, że jest za duża, ale problem może być odwrotny - przy zbyt małych miseczkach fiszbina tworzy węższe U i pierś nie wypełnia jej do końca, dlatego z wierzchu materiał się fałduje. Spróbuj dobrać większą miseczkę, którą w całości wypełni pierś. Przyjrzyj się rozstawowi miseczek - czy nie są zbyt blisko siebie? Wszak pierś zaczyna się w okolicach pachy, a nie tylko przy samej brodawce.
Jeśli górna krawędź miseczek nie przylega do piersi, materiał marszczy się, a piersi nie wypełniają całych miseczek, może to oznaczać, że są one za duże. Spróbuj wtedy przymierzyć stanik o mniejszych miseczkach - obwód, jeśli jest dobry, pozostawiając bez zmian.

Różne firmy - różne rozmiary

Pamiętaj, że różne firmy stosują różne tabele rozmiarów, dlatego warto skorzystać z naszej wyszukiwarki, gdzie możesz wpisać swoje wymiary, a po kliknięciu na szukaj wyświetli się bielizna w odpowiednim rozmiarze. Czasami może się tak zdarzyć że pojawią się biustonosze w różnych rozmiarach. Oznacza to tylko tyle, że zgodnie z tabelami rozmiarów producentów odpowiednie będą biustonosze o różnych rozmiarach konfekcyjnych.

Wygoda

Główna cecha biustonoszy do karmienia to odpinane ramiączka, które umożliwiają przystawienie dziecka do piersi bez zdejmowania bielizny. Specjalny klips umożliwia odpinanie miseczki jedną ręką gdy druga podtrzymuje dziecko.

Ile biustonoszy będzie potrzebne podczas karmienia?

Najlepiej mieć przynajmniej jasny i ciemny na zmianę.
Przyda się także miękki biustonosz do spania. Wiele kobiet nosi biustonosz także w nocy, bo umożliwia on noszenie wkładek laktacyjnych, które chronią łóżko i ubranie przed zalaniem mlekiem z piersi. Można weń także włożyć okłady z liści kapusty (pomagają przy miejscowym zastoju czy nawale mlecznym). Poza tym bez stanika skóra piersi bardziej się naciąga, a to może powodować rozstępy.

Warto wybrać materiał, który szybko schnie - plamy z mleka są pożywką dla bakterii, więc trzeba je często prać. Gdy jeden się suszy nosimy biustonosz nr 2. Nr 3 używamy w nocy.

Dlatego rekomendujemy posiadanie przynajmniej 3 sztuk.

Z fiżbinami czy bez?

Czasem słyszy się, że w czasie karmienia nie można nosić bielizny na fiszbinach. To nieprawda. Warunek jest jeden: pierś nie może być uciskana ani przez fiszbiny czy szwy, ani przez za małą miseczkę. Musi swobodnie leżeć podtrzymywana przez ściśle dopasowany pas pod biustem. Fiszbiny nie mogą przecinać piersi, tylko okalać je, leżąc płasko na klatce piersiowej pod piersiami i obok nich. Końcówka fiszbiny z boku powinna być wycelowana mniej więcej w środek pachy. Jeśli tak nie jest, prawdopodobnie miseczka jest za mała.

Czym różnią się biustonosze do karmienia od zwykłych biustonoszy?

Podczas karmienia piersi są bardziej delikatne. W celu zapewnienia delikatnej osłony wyściełane są miękką bawełną. Zostały tak zaprojektowane by piersi były odpowiednio podtrzymywane i dopasowywały się do zmieniającego się rozmiaru piersi i obwodu pod biustem.
Dlatego zwykle posiadają więcej haftek, wykonane są z rozciągliwego materiału.
 

Wszystkie pola są wymagane.